مقاله نگاهي به معماري و تاکيد بر نقش‌پردازي در آرايه‌هاي حمام خان سنندج

مقاله نگاهي به معماري و تاکيد بر نقش‌پردازي در آرايه‌هاي حمام خان سنندج

… دانلود …

مقاله نگاهي به معماري و تاکيد بر نقش‌پردازي در آرايه‌هاي حمام خان سنندج دارای 22 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله نگاهي به معماري و تاکيد بر نقش‌پردازي در آرايه‌هاي حمام خان سنندج کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله نگاهي به معماري و تاکيد بر نقش‌پردازي در آرايه‌هاي حمام خان سنندج،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله نگاهي به معماري و تاکيد بر نقش‌پردازي در آرايه‌هاي حمام خان سنندج :

تعداد صفحات :22

حمام‌خان یکی از حمام‌های قدیمی سنندج است که در کنار بازار قدیمی شهر قرار دارد. به استناد نگاره‌ی سردر ورودی، حمام خان به دستور والی کردستان به سال 1220 هـ.ق. در زمان قاجار ساخته شده است. یکی از ویژگی‌های معماری حمام خان، ارتفاع فضاها و نقشه‌ی طولی آن است. اجرای آرایه‌های پرکار آهکبری و کاشیکاری روی تمام دیوارهای آن ویژگی دیگر حمام است. آرایه‌ها شامل؛ طرح‌های گونه‌گون هندسی، اسلیمی، گیاهی، گل و گلدان، انسانی، حیوانی و پرندگان(کبک و کبوتر و طاووس) است که ترکیبی هماهنگ دارد. آهکبر‌های حمام در سه دوره ساخته شده که گذشت زمان، موجب دگرگونی تدریجی به سبک طبیعت‌گرایی آنها شده است. ساختار معماری و تزیینات حمام به گونه‌ای بوده، که تاثیر چشمگیر بر ساختار معماری و تزئینات برخی حمام‌های استان کردستان، بویژه، حمام‌های شهر سنندج داشته است. بنابراین، این حمام الگویی مناسب در طراحی و نقش‌پردازی این‌گونه بناها در منطقه محسوب می‌شود. ساختار معماری و آرایه‌های این بنا نشانگر تاثیر معماری سبک اصفهانی در منطقه کردستان از دوره‌ی صفوی به بعد است. معماری و آرایه‌پردازی خانه‌های شهر سنندج هم، این فرضیه را تقویت می‌کند. نوشته حاضر به مکان‌یابی، نامگذاری، مطالعات و پیشینه تاریخی، بررسی و مقایسه فضاهای معماری و آرایه‌های حمام پرداخته است.

پژوهشگر گرامی فایل کامل مقاله نگاهي به معماري و تاکيد بر نقش‌پردازي در آرايه‌هاي حمام خان سنندج با تنظیمات کامل و دقیق آماده مطالعه و بررسی شما می باشد شما با دانلود فایل مقاله نگاهي به معماري و تاکيد بر نقش‌پردازي در آرايه‌هاي حمام خان سنندج دیگر نیاز به ویرایش اساسی در داخل فایل را ندارید برای مشاهده بخشی از متن فایل بر روی دکمه “توضیحات بیشتر ” در پایین این متن کلیک کنید.