عنوان فارسي: جلوه هاي خردورزي ايرانيان باستان در شاهنامه و منابع عربي (عنوان عربي: تجليات العقلانية للفرس في «شهنامة» و «المصادر العربية»)

عنوان فارسي: جلوه هاي خردورزي ايرانيان باستان در شاهنامه و منابع عربي (عنوان عربي: تجليات العقلانية للفرس في «شهنامة» و «المصادر العربية»)

… دانلود …

عنوان فارسي: جلوه هاي خردورزي ايرانيان باستان در شاهنامه و منابع عربي (عنوان عربي: تجليات العقلانية للفرس في «شهنامة» و «المصادر العربية») دارای 28 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد عنوان فارسي: جلوه هاي خردورزي ايرانيان باستان در شاهنامه و منابع عربي (عنوان عربي: تجليات العقلانية للفرس في «شهنامة» و «المصادر العربية») کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي عنوان فارسي: جلوه هاي خردورزي ايرانيان باستان در شاهنامه و منابع عربي (عنوان عربي: تجليات العقلانية للفرس في «شهنامة» و «المصادر العربية»)،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن عنوان فارسي: جلوه هاي خردورزي ايرانيان باستان در شاهنامه و منابع عربي (عنوان عربي: تجليات العقلانية للفرس في «شهنامة» و «المصادر العربية») :

سال انتشار : 1390

نام کنفرانس، همایش یا نشریه : نقد و ادبيات تطبيقي

تعداد صفحات : 28

چکیده فارسی:خردگرایی از اندیشه های بنیادین فرهنگ ایرانی است، زیرا این فرهنگ، سعادت و رستگاری آدمی را در استخدام خرد می داند. از این دیدگاه خرد بزرگترین موهبت الهی و مهم ترین ابزار برای مبارزه با دیوهایی است که در درون آدمی به صورت صفات ناپسند چون حرص، خشم، حسد و … فرو خفته اند. این بینش از آغاز تا پایان، چون خون در پیکر شاهنامه جاری است. فردوسی در جای جای شاهنامه صفات نیک و آثار پربرکت آن را بر می شمارد و در ستایش امور پسندیده و نکوهش امور ناپسند، خرد را معیار قرار داده، آن را چون ترازو ملاک سنجش می داند. این جهان بینی، موجب شده است که فردوسی ستایش خرد را مقدم بر ستایش پیامبر بیاورد و برخلاف دیگر ستایش گرانِ دانش، قید و شرطی برای ستایش دانش نیاورد. در شاهنامه، سخنان حکیمانه بسیاری دیده می شود که فردوسی آنها را از خردمند، مرد خرد، خردمند ایران و … نقل کرده است، تأمل در منابع عربی که آکنده از اقوال حکیمانه ایرانیان است، نشان می دهد بسیاری از این خردمندان، حکیمان ایرانی چون بزرگمهر و انوشروان هستند.
چکیده عربی:الرؤیه العقلیه تجری فی شهنامه برمتها جریان الدم فی العروق حیث یذکر الفردوسی، الأوصاف الحمیده و نتائجها المبارکه فی ربوع شهنامه کما یذم الصفاف الذمیمه و الرذائل الخلقیه و تجعل العقل أفضل میزان و معیار لتقییم الأخلاق- موقف فردوسی من العقلانیه جعله یرتقی بشأنها إلی درجه تقدم ذکرها علی أمور أخری، ثم أن فردوسی حیث یشید بالعقلانیه لا یقیدها بشرط أوقید. نجد فی شهنامه المزید من الأقوال الحکیمه التی أوردها فردوسی نقلا عن حکماء الفرس. و لو قمنا برحله فی رحاب النصوص العربیه لوجدنا فیها کمینه هائله من النصائح و الحکم لایستهان بها و ثمه قرائن قاطعه تؤید و تصدق انتساب هذه الکمات الحکیمه إلی الحکماء من الإیرانیین القدامی.

كلید واژه: كلید واژه فارسی: فردوسی، شاهنامه، خرد و خردورزی، فرهنگ باستانی ایران، منابع عربی، ادبیات تطبیقی (كلید واژه عربی: فردوسی، شهنامه، العقل، العقلانیه، ثقافه ایران القدیمه، المصادر العربیه، الأدب المقارن)

اینک شما با جستجوی عبارت عنوان فارسي: جلوه هاي خردورزي ايرانيان باستان در شاهنامه و منابع عربي (عنوان عربي: تجليات العقلانية للفرس في «شهنامة» و «المصادر العربية») وارد این سایت شده اید جهت مشاهده توضیحات بیشتر در این خصوص روی لینک ادامه مطلب کلیک فرمایید.
عنوان فارسي: جلوه هاي خردورزي ايرانيان باستان در شاهنامه و منابع عربي (عنوان عربي: تجليات العقلانية للفرس في «شهنامة» و «المصادر العربية»)