مقاله اصل استصحاب در فقه و حقوق موضوعه

 مقاله اصل استصحاب در فقه و حقوق موضوعه

… دانلود …

مقاله اصل استصحاب در فقه و حقوق موضوعه دارای 25 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله اصل استصحاب در فقه و حقوق موضوعه کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله اصل استصحاب در فقه و حقوق موضوعه،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله اصل استصحاب در فقه و حقوق موضوعه :

مقاله اصل استصحاب در فقه و حقوق موضوعه که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار 1389 در فصلنامه حقوق- مجله دانشكده حقوق و علوم سیاسی از صفحه 257 تا 275 منتشر شده است.
نام: اصل استصحاب در فقه و حقوق موضوعه
این مقاله دارای 19 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله استصحاب
مقاله آماره
مقاله اصل
مقاله شبهه حکمیه
مقاله شبهه موضوعیه
مقاله مقتضی و مانع

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: لطفی اسداله

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در فقه اسلامی بسیاری از احکام شرعی با استفاده از منابع چهارگانه قرآن، سنت، اجماع و عقل قابل استنباط می باشند. لیکن تعیین تکلیف برای همه موارد خاص و استنباط حکم مشخص آنها چیزی نیست که در آغاز قابل پیش بینی باشد به همین سبب مجتهد با استفاده از اصول عملیه، خلا قانونی را پرکرده و در جهت کار آمدی علم فقه و پویایی اجتهاد قدم بر می دارد. یکی از آن اصول عملیه، اصل استصحاب است. چنان چه وجود حکم یا موضوعی در گذشته معلوم باشد آنگاه بقا آن به جهتی در زمان حال مورد تردید قرار گیرد، اگر به اعتبار حالت سابق، حکم بر بقا حالت سابقه شود می گوییم، وجود حکم یا موضوع استصحاب شده است مثلا هر گاه ندانیم سربازی که به جبهه جنگ اعزام شده، کشته شده یا همچنان زنده است؟ زنده بودن او را که تا چندی پیش یقین داشتیم، استحاب می کنیم و به دنبال آن آثار شرعی و حقوقی زنده بر آن جاری می سازیم با توجه به جایگاه اصل استحاب در فقه و اصول و کاربرد آن در قوانین موضوعه در این مقاله به بررسی و تحلیل این اصل مهم در اصول فقه و حقوق موضوعه پرداخته شده است.

به پیشرفته ترین فروشگاه فایل خوش آمدید.جهت مشاهده توضیحات کامل فایل مقاله اصل استصحاب در فقه و حقوق موضوعه روی لینک ادامه مطلب کلیک کنید.

مقاله اصل استصحاب در فقه و حقوق موضوعه