حمایت از زنان بزه دیده و ارتباط آن با پزشك قانونی

حمایت از زنان بزه دیده و ارتباط آن با پزشك قانونی

… دانلود …

حمایت از زنان بزه دیده و ارتباط آن با پزشك قانونی دارای 81 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد حمایت از زنان بزه دیده و ارتباط آن با پزشك قانونی کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي حمایت از زنان بزه دیده و ارتباط آن با پزشك قانونی،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن حمایت از زنان بزه دیده و ارتباط آن با پزشك قانونی :

حمایت از زنان بزه دیده و ارتباط آن با پزشك قانونی

تقدیم به آستانت

ای ستار العیوب

كه قربتت را تشنه تریم

تقدیم به تو ای پدرم

ای مظهر رحمت وگذشت و مهربانی و عطوفت

تقدیم به تو ای مادرم

ای الهه صبر و شكیبائی و ای نمونه وفاداری و فداكاری به تو كه با دستان مهربانت موانع را از سر راه من برداشتی با گفتار گرمت به من امید بخشیدی و با گشاده رویی بالهای پرواز من شدی تا بتوانم راهی را كه پیش گرفتم ادامه دهم.

تقدیم به تو همسرم

ای اسوه ایثار كه یار و مددكارم در تمام مراحل زندگی خصوصا نگارش این پایان نامه بودید.

مقدمه:

متجاوز از یك قرن است كه جرم شناسی مورد توجه خاص كشورهای مختلف قرار گرفته و با استفاده از روشهای گوناگون، مطالعات و تحقیقات بالنسبه قابل ملاحظه ای در زمینه های مختلف انجام شده است.

در حال حاضر كه سیستم اجرای مجازاتها سخت تحت تاثیر ملاحظات تربیتی قرار گرفته و بزهكاران به صورت بیماران اجتماعی شناخته شده اند و هدف نهایی نیز درمان آنها می باشد، مسائل جرم شناسی در راس مطالعات و تحقیقات مراجع علمی قرار گرفته است.

بدیهی است وصول به یك نتیجه مطلوب و اتخاذ رویه ای قاطع و مؤثر در برابر پدیده بزه كاری، مستلزم مطالعه دقیق و وسیع علمی از نظر عینی و ذهنی است.

یكی از علل بررسی جرائم زنان بموازات پیشرفتهای اجتماعی و تغییر و تحولاتیكه در فرهنگ و تمدن مردم پدید آمده است باعث شد كه طرز تفكر آنها نسبت به این طبقه از افراد اجتماع عوض شده و بررسی در این خصوص بیشتر تحت تاثیر فرهنگ و تمدن اجتماعات گوناگون قرار گیرد.

در اثر مجاهدت و فداكاری بعضی از اندیشمندان و بزرگان و مقتضیات اجتماعی، تحولاتی در این زمینه به وجود آمد و این تحول بعد از جنگ دوم جهانی به این طرف شدت یافت و به مقیاس وسیعی گسترش پیدا كرد و بالنتیجه زنان توانستند به پاره ای از حقوق خود نائل آیند.

اجتماع ما نیز با وجود داشتن فرهنگی كهن و عمیق از این نابرابری بر كنار نمانده بود، و الزاما با مشكلات و گرفتاریهای گوناگون مواجه بود.

هدف از بررسی جرائم زنان این است كه وضع زنان بزهكار از جهات مختلف مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گیرد تا معلوم شود اولا چه كسانی بیشتر ناسازگار هستند و نوع و میزان و كیفیت آلودگی آنها تا چه حدودی است؟

هدف نهایی از این بررسی اینست كه معلوم شود چه مشكلاتی و گرفتاریهایی برای ایندسته از زنان وجود دارد، تغییرات و تحولات اجتماعی و عدول از بعضی از سنتها و آداب و رسوم و نظام گذشته و تغییر بعضی از عادات و شرایط زندگی آنها و اعطاء آزادی بیشتر به آنها چه اثراتی در زندگی آنها خواهد داشت؟

اگر راه حلی برای درمان این دسته از افراد اجتماع پیدا نشود یا درصدد رفع و جلوگیری بر نیاید، دیر یا زود با مشكلات و گرفتاریهایی مواجه خواهیم شد كه احتمالا اجتماع را در معرض آلودگیهای بیشماری قرار خواهد داد.

مشكلاتی در زمینه بررسی آلودگی زنان وجود دارد كه بسیار زیاد است كه به بیان برخی از آنها می‎پردازیم.

مشكل اول، عدم وسعت مطالبی است كه آمارهای مربوطه براساس آن تهیه می‎شود. آمارهایی كه در همین سطح تهیه می‎شود جنبه تشریفاتی دارد زیرا نه كسی به فلسفه تهیه آن توجه دارد و نه مورد استفاده واقع می‎شود.

مشكل دیگری كه تا حدودی كارهای تحقیقی را دشوار می كند، عدم همكاری تحقیق شونده با تحقیق كننده است. این مورد در ایران آشكارا احساس می‎شود و در مورد غالب زنان كاملاً مصداق دارد و می‎توان این عدم همكاری و اكثر پاسخهای گمراه كننده را ناشی از اخلاق عمومی مردم دانست چه زنان عموما در مقام ذكر علت عدم همكاری خود اظهار می دارند آنچه گفته می‎شود مربوط به زندگی خصوصی ماست كه ذكر آن گاه به زیان ما تمام می‎شود.

از سیاست كیفری تا سیاست جنایی:

بزه ، پدیده ای است كه با تشكل و سازمان یافتن اجتماعات انسانی ظاهر می‎شود. جوامع بشری، به منظور تضمین ارزشهای اساسی مشترك اجتماعی و به دیگر سخن برای پاسداری از نظم و ادامه حیات خود، قواعد و مقرراتی عمومی را پدید می آورند كه در جوامع نوین، در قالب «قانون» جای می‎گیرد. اگر چه قواعد و مقررات عرفی یا تقنینی با اقبال و احترام اكثریت شهروندان مواجه می شود، لیكن همواره در مرحله اجرا اقلیتی از مردم در مقام معاوضه و مقاومت در برابر قواعد مذكور بر می آیند. زیرا با آنكه اكثر اعضاء جامعه منافع و مصالح شخصی خود و اجتماع را در پیروی از اوامر قانونگذار می دانند، در عوض اقلیتی، منافع خود را با سرپیچی از قوانین و مقررات و نقص آنها تأمین می كنند. در همه جوامع بشری از دیر باز تا كنون «چرخه جنایی» با گذر از سه زمان یا سه مرحله، محقق گردیده كه هدف غایی آن تضمین استمرار حیات انسانهای اجتماعی و پیشرفت آنها بوده است – مرحله وضع قوانین و مقررات (ارزش گذاریهای تقنینی- كیفری) – مرحله نقض قوانین و مقررات (ارتكاب جرم كیفری)- و بالاخره مرحله بروز واكنش تقنینی جامعه علیه فعل یا ترك فعل ناقض قانون (عمدتا درقالب مجازات و بعضا به صورت یا همراه با اقدامات تامینی و تربیتی).

مفهوم سیاست جنایی و تحول آن:

الف) اصطلاح و مفهوم سیاست جنایی ، به عنوان یك رشته مطالعاتی علمی، برای نخستین بار توسط دانشمندان آلمانی، آنسلم فون فوئر باخ، در كتاب «حقوق كیفری» او كه در 1803 میلادی چاپ و منتشر گردید به كار برده شده است. سیاست جنایی راه مجموعه شیوه های سركوبگرانه ای كه دولت با استفاده از آنها علیه جرم واكنش نشان می‎دهد» تعریف كرده و بدین ترتیب مفهوم مضیقی را از آن بدست داده است كه در حقیقت همان «سیاست كیفری» است. سیاست جنایی در تفكر فوئر باخ اولا مبتنی و مجهز به ابزارها و وسایلی است كه از نظر ماهیت عمدتا قهر آمیز و تنبیهی هستند یعنی آنچه حقوق و نظام كیفری برای مقابله با مجرمین در اختیار آن می گذارد؛

ثانیا جنبه رسمی یعنی دولتی دارد. در این دیدگاه تأمین امنیت اجتماعی از وظایف دولت است. ثالثا به مبارزه علیه «جرم» یعنی پدیده ای كه تعریف و حد و مرز و انواع آن قانون گذار مشخص نموده است، می پردازد و به سایر رفتارهای منحرفانه كه از لحاظ اجتماعی و اخلاقی مذموم اند، لیكن چون فاقد جنبه كیفری و ضمانت اجرای جزایی می باشند، توجهی ندارد.

ب) فون لیست، دانشمند دیگر آلمانی كه یكی از بنیانگذاران اتحادیه بین المللی حقوق كیفری در 1889 بوده است، در اواخر سده نوزدهم – یعنی حدود سه ربع قرن پیش از فوئر باخ- در كتاب «مفصل حقوق آلمان» مفهوم كم و بیش مشابهی از سیاست جنایی عرضه داشته است كه از تعریف وی از سیاست جنایی قابل استنباط است: «مجموعه منظم اصولی كه دولت وجامعه بوسیله آنها مبارزه علیه بزه را سازمان می بخشد.» سیاست جنایی محسوب می‎شود.

می نماید.

پس از صدور و ابلاغ رای محكوم علیه نسبت به رای صادره اعتراض نموده و دادگاه به تاریخ 7/12/70 ضمن رد اعتراض و تجدیدنظر خواهی پرونده را به دیوان عالی كشور ارسال كرده كه به این شعبه ارجاع گردیده است.

هیئت شعبه در تاریخ بالا تشكیل گردید و پس از قرائت گزارش عضو ممیز و اوراق پرونده و نظریه كتبی دادیار دیوان عالی كشور، اجمالا مبنی بر تایید رای صادره دادنامه شماره … فرجام خواسته مشاوره نموده چنین رای می‎دهد.

با توجه به محتویات پرونده امر نظر به اینكه از طرف محكوم علیه ایراد و اعتراض موثری كه نقض دادنامه معترض عنه را ایجاب نماید به عمل نیامده است با رد اعتراض مذكور دادنامه تجدید نظر خواسته نتیجتاً ابرام و تایید می‎شود.

نمونه 5:

آقای … متهم شده كه دختر خود به نام ….. كشته است. وی اعتراف نموده و مدعی شده كه (دخترش) فساد اخلاقی داشته است. دادسرای عمومی پس از بررسی و تحقیقات لازمه طی كیفرخواست شماره 2282- 28/12/68 تقاضای مجازات وی را نموده است و قابل ذكر است كه مادر مقتوله رضایت داده است و مقتوله دارای فرزند صغیری است.

متعاقبا دادگاه كیفری یك شعبه 12 به پرونده رسیدگی كرده ونهایتا طی دادنامه شماره 77- 25/2/70 رای به پرداخت سهم الدیه صغیر مقتوله از شوهر اول و شش ماه حبس داده است كه محكوم علیه به رای صادره تقاضای تجدید نظر نموده دادگاه با رد اعتراض و بقای بر رای خود پرونده را جهت رسیدگی به تقاضای تجدیدنظر به دیوان عالی كشور ارسال كرده و مالا به این شعبه ارجاع گردیده است هیئت شعبه در تاریخ بالا تشكیل گردید و پس از قرائت گزارش عضو ممیز و اوراق پرونده و نظریه كتبی دادیار دیوان عالی كشور اجمالا مبنی بر … دادنامه شماره … فرجام خواسته مشاوره نمود چنین رای می‎دهد:

«با توجه به محتویات پرونده و اعتراف مكرر متهم مبنی بر كشتن دخترش باید گفت درتقاضای تجدید نظر دلیلی اقامه نشده برای نقض رای دادگاه و لذا رای صادره ابرام می گردد. النهایه چون قتل در ماه حرام واقع شده (چون قتل در مورخ 6/12/68 واقع شده كه مطابق با 29 ماه رجب بوده) باید سهم الدیه فرزند صغیر نسبت به تغلیظ نیز به دیه مقرر شرعی (سهم الدیه صغیر) افزوده شود كه دررای اصلاحی اضافه می‎شود.

نمونه 6:

در این پرونده ابتدا زوجه به طرفیت زوج به خواسته صدور حكم طلاق به علت سوء معاشرت طرح دعوی می نماید. سپس، زوج به طرفیت زوجه به خواسته تمكین اقامه دعوی می نماید كه رسیدگی به هر دو دعوی تواما صورت می‎گیرد. دادگاه ختم دادرسی را اعلام و حكم به طلاق زوجه و رد دعوی تمكین صادر و اعلام می نماید كه از این رای زوج تجدیدنظر خواهی نموده است.

نظر شعبه دیوان در نقض رای دادگاه:

در خصوص تجدید نظر خواهی آقای …فرزند … به طرفیت همسرش، فرزند … نسبت به دادنامه های شماره … با توجه به محتویات پرونده نظر به اینكه احراز عسر و حرج كه موجب طلاق و عدم تمكین باشد ثابت نمی گردد، هیئت شعبه … دیوان عالی كشور اعتراض معترض را موجه تشخیص داده و حكم نقض دادنامه ها را صادر می نماید. مقرر است پرونده به شعبه هم عرض ارجاع گردد تا به هر دو موضوع رسیدگی نماید.

حمایت از زنان بزه دیده و ارتباط آن با پزشك قانونی
فهرست مطالب

تقدیر و تشكر……………………………………………………………………………………………….

مقدمه…………………………………………………………………………………………………………..

از سیاست كیفری تا سیاست جنائی…………………………………………………………………

مفهوم سیاست جنائی و تحول آن……………………………………………………………………

سیاست جنائی ……………………………………………………………………………………………..

مدلهای سیاست جنائی……………………………………………………………………………………

سابقه تاریخی تحولات دفاع اجتماعی……………………………………………………………….

مفهوم جنبش دفاع اجتماعی…………………………………………………………………………….

كنش ها و واكنش ها……………………………………………………………………………………..

اشكال نوین بزهكاری…………………………………………………………………………………….

بزه دیده و بزه دیده شناسی…………………………………………………………………………..

ظهور تروریسم بین المللی………………………………………………………………………………

سخن تنها از خرید و فروش زنان نیست………………………………………………………….

سخن تنها از خرید و فروش زنان سفید نیست………………………………………………….

روسپی خانه محیط جرم زا……………………………………………………………………………

خشونت علیه زنان امری جهانی………………………………………………………………………

آداب و رسوم ……………………………………………………………………………………………..

روسپیگری ………………………………………………………………………………………………….

سقط جنین……………………………………………………………………………………………………

رابطه نامشروع……………………………………………………………………………………………..

حفظ بكارت………………………………………………………………………………………………….

جنسیت و بزهكاری……………………………………………………………………………………….

جرایم خاص زنان…………………………………………………………………………………………

علل بزهكاری زنان………………………………………………………………………………………..

طبقه بندی بزهكاران………………………………………………………………………………………

طبقه بندی جرم شناسان ……………………………………………………………………………….

بهداشت روانی و بزهكاری زنان……………………………………………………………………..

انحراف جنسی و مسائل جرم شناسی و روان شناسی كیفری ……………………………

انواع انحرافات جنسی ……………………………………………………………………………………

ارتباط انحراف جنسی با ارتكاب جرم………………………………………………………………

از انتقام خصوصی تا كیفر عمومی………………………………………………………………….

حقوق بزه دیده گان……………………………………………………………………………………….

طرق آلودگی زنان…………………………………………………………………………………………

جرایم مربوط به اعمال منافی عفت………………………………………………………………….

جرایم مربوط به مواد مخدر و افیون ……………………………………………………………..

سرقت………………………………………………………………………………………………………….

حمایت از بزه دیده در سیستم عدالت كیفری ……………………………………………………

حمایت كیفری از زنان بزه دیده در قوانین كیفری …………………………………………….

حمایت كیفری از تمامیت جسمانی زنان بزه دیده………………………………………………

نمونه هایی از خشونت علیه زنان بزه دیده……………………………………………………….

منابع……………………………………………………………………………………………………………

لحظات خوشی را برای شما آرزومندیم
با سلام،محصول دانلودی حمایت از زنان بزه دیده و ارتباط آن با پزشك قانونی آماده ارائه به جویندگان عزیز میباشد.با کلیک روی دکمه ادامه مطلب به صفحه توضیحات کامل حمایت از زنان بزه دیده و ارتباط آن با پزشك قانونی و بررسی کامل هدایت میشوید

حمایت از زنان بزه دیده و ارتباط آن با پزشك قانونی