مقاله نقش ترويج کشاورزي در اقتصاد

 مقاله نقش ترويج کشاورزي در اقتصاد

… دانلود …

مقاله نقش ترويج کشاورزي در اقتصاد دارای 23 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله نقش ترويج کشاورزي در اقتصاد کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله نقش ترويج کشاورزي در اقتصاد،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله نقش ترويج کشاورزي در اقتصاد :

نقش ترویج کشاورزی در اقتصاد

معرفی اقتصاد کشاورزی

در جهان امروز یکی از مشکلات اساسی بشر تامین نیازهای غذایی است به گونه ای که امنیت غذایی به عنوان یکی از اهداف مهم سر لوحه برنامه های دولتها قرار گرفته است بدون شک به منظور نیل به امنیت غذایی علاوه بر اتخاذ سیاستهای مطلوب و برخورداری از منابع کافی باید تولید کشاورزی به گونه ای باشد که تمامی نیازهای جامعه را برآورده کند. از سوی دیگر تولید کشاورزی خود نیازمند دو گروه عوامل تولیدی می باشد گروه اول عوامل فیزیکی تولید از قبیل: زمین ، بذر ، آب ، نیروی کار وغیره که وجود آنها از نظر کمی و کیفی شرط لازم تولید است وگروه دوم عوامل غیر فیزیکی تولید که ریشه در مدیریت واقتصاد کشاورزی دارند. با توجه به اهمیت وضرورت مدیریت واقتصاد کشاورزی، این عامل به عنوان شرط کافی تولید تلقی می گردد. بنابراین به منظور تولید کشاورزی مطلوب وبهینه، وجود عوامل فیزیکی وغیر فیزیکی تولید در کنار یکدیگر لازم وملزوم هم می باشند

1- مهندسی اقتصاد کشاورزی

تعریف و هدف

اقتصاد کشاورزی به مجموعه ای از علوم وروشها اطلاق می شود که عوامل اقتصادی موثر در امور کشاورزی، روابط اقتصادی موجود بین عوامل تولید کشاورزی و کاربرد اصول اقتصادی را در تولید وتوسعه کشاورزی مورد بحث و بررسی قرار می دهد به بیان دیگر اقتصاد کشاورزی عبارت از کاربرد اصول و نظریه های اقتصاد عمومی در فرآیند تولید، مبادله وتوزیع ومصرف مواد غذایی ومواد خام اولیه مورد نیاز سایر بخش هاست. بر این اساس می توان نتیجه گرفت که اقتصاد کشاورزی ، روش های چگونگی استفاده مطلوب و بهینه از منابع طبیعی در بخش کشاورزی را از طریق شیوه ها و ابزار کار آمد خود مورد مطالعه قرار می دهد. هدف از ایجاد این رشته ، تربیت نیروهای متخصص و کارآمدی است که بتوانند با تکیه بر دانش و اندوخته های علمی وتجارب عملی خود به عنوان کارشناس اقتصاد کشاورزی به تهیه وتدوین طرح های توسعه کشاورزی و ارزیابی اقتصادی آنها در سطوح مختلف منطقه ای و یا ملی بپردازند و همچنین از طریق بکارگیری روش های تجزیه وتحلیل کمی وارائه مدل های ریاضی در حل مسائل و مشکلات تولید ، توزیع و یا معرف مواد غذایی ومواد خام ، راهکارهای مناسبی را ارائه می نمایند. متخصصان اقتصاد کشاورزی در فعالیت های آموزشی وتحقیقاتی مرتبط با مسائل اقتصادی بخش کشاورزی نیز می توانند همکاری نمایند.

اهمیت وجایگاه در جامعه
با عنایت به اهمیت تولید کشاورزی در امنیت غذایی جامعه ونیز ضرورت توجه به ابعاد اقتصادی تولید ، اقتصاد کشاورزی به عنوان یکی از شاخه های علوم کشاورزی از حدود یک قرن پیش در کنار سایر رشته های کشاورزی به تدریج مطرح شد وبا سیر تکاملی ا ش امروزه به شکل یک دانش منسجم ومدرن در مراکز آموزش عالی و تحقیقاتی در اختیار مشتاقان علم وجامعه کشاورزی قرار گرفته است. در عرصه فعالیت های زراعی ، حضور متخصصانی که علاوه بر دانش کشاورزی ، اصول علم اقتصاد را نیز فرا گرفته باشند و بتوانند با استفاده از تجربیات ودانش خود ، در زمینه برنامه ریزی وتهیه طرح های تولیدی محصولات کشاورزی بطور اقتصادی فعالیت کنند از ضروریات تحول کشاورزی کشور است واین امر، جایگاه واهمیت رشته مهندسی اقتصاد کشاورزی را به خوبی مشخص می کند

توانایی های لازم برای داوطلبان این رشته وادامه تحصیل در آن
با توجه به کمیت وکیفیت درسهایی که در این رشته تدریس می شود, برای ادامه تحصیل در رشته مهندسی اقتصاد کشاورزی داوطلبان باید علاوه بر زمینه های عمومی مورد نیاز در آزمون سراسری ، از قدرت وتوان نسبتا بالایی در زمینه ریاضی برخوردار باشند . علاوه بر این مشتاقان این رشته باید دارای قوه ادراک بسیار بالا و قدرت تجزیه وتحلیل وتصمیم گیری صحیح واصولی باشند . گذشته از همه اینها ,علاقه وشوق شخصی افراد از عوامل تعیین کننده در میزان موفقیت در این رشته است و شاید شرط لازم ادامه تحصیل در این رشته همین امر باشد

تواناییهای فارغ التحصیلان
همان طور که بیان شد ، دانش آموختگان مهندسی اقتصاد کشاورزی پس از پایان تحصیلات و دوره آموزشی خود ، میتوانند در زمینه های مختلف تولید ، توزیع ومصرف مواد غذایی و مواد خام مورد نیاز سایر بخش ها مسئولیت هایی را بپذیرند که برخی از موارد مهم این مسئولیت ها به شرح زیر است. 1- تهیه وتدوین طرح های کشاورزی وارزیابی اقتصادی آنها . 2- توجیه یک طرح کشاورزی از نظر اقتصادی و یا مقایسه چند طرح. 3- بررسی ومطالعه اقتصادی طرح های عظیم مرتبط با بخش کشاورزی مانند سدها و;.. 4- تهیه الگوی کشت و یا تولیدی برای واحد های کوچک و بزرگ کشاورزی از ابعاد اقتصادی . 5- بررسی هزینه ها ودرآمد های تولیدات کشاورزی. 6- مدل سازی ریاضی برای تعیین ضرایب فنی عوامل تولید ، میزان کارایی آنها و یا تخصیص زمینه منابع تولید . 7- بازار یابی و بازار رسانی محصولات کشاورزی در داخل و خارج از کشور . 8- همکاری با مهندسان مشاور طرح های کشاورزی منطقه ای و یا ملی در ارتباط با توجیه اقتصادی آنها . 9- ارائه طرح های تحقیقاتی در ارتباط با مسائل مختلف اقتصاد کشاورزی .

10- آموزش نظریه های علمی اقتصاد کشاورزی.

موقعیتهای شغلی و محل های کار
مراکز و واحد های مختلفی در تولید ، تبدیل ، توزیع ومصرف محصولات کشاورزی نقش دارند و به گونه ای با مسائل اقتصاد کشاورزی مرتبط می باشند ؛ بنابراین هر یک از این مراکز و واحد ها به تناسب ماهیت فعالیت خود ، اقدام به جذب فارغ التحصیلان این رشته برای تامین نیازهای خود می نمایند. برخی از این مراکز به شرح زیر است: 1- وزارت کشاورزی- سازمان ها وادارات کل کشاورزی. 2- سازمان تحقیقات وآموزش و ترویج کشاورزی . 3- وزارت جهاد سازندگی- بخش تحقیقات اقتصادی و اجتماعی . 4- بانکها ، بویژه بانک کشاورزی . 5- شرکتهای مهندسان مشاور در امور کشاورزی . 6- کشت وصنعتهای بزرگ تولید کشاورزی . 7- دانشگاهها ومراکز آموزش عالی . 8- سازمان تعاون روستایی

. 9- سازمان اتکا (وزارت دفاع). 10- تعاونی های تولید روستایی. شایان ذکر است که در مورد اشتغال دانش آموختگان مهندسی اقتصاد کشاورزی باید به این نکته مهم توجه نمود که متاسفانه در دوره های گذشته وتا سالهای اخیر به اقتصاد کشاورزی چندان اهمیتی داده نشده است و زمینه اشتغال تا چند سال پیش برای این رشته مناسب نبود اما پس از برنامه پنج ساله دوم خوشبختانه اهمیت وضرورت اقتصاد کشاورزی مورد توجه و اقبال مسئولان و دولتمردان قرار گرفته وروز به روز بر اهمیت آن افزوده می گردد این امر میزان نیاز به مهندسان اقتصاد کشاورزی را به طورچشمگیری افزایش داده است به گونه ای که می توان گفت تقریبا تمامی فارغ التحصیلان این رشته جذب بازار کار شده و مشغول فعالیت می باشند ؛ در آینده نیز بازار کار بهتری برای این فارغ التحصیلان فراهم خواهد بود.

اقتصاد كلان

همراه با گسترش تئوری اقتصاد ، به خصوص در دهه های اخیر ، مباحث تئوریك اقتصاد به صورت های مختلف مورد طبقه بندی قرار گرفته است . یكی از مهمترین شكلهای طبقه بندی این مباحث، تقسیم بندی موضوعی اقتصاد به اقتصاد خرد و اقتصاد كلان است. در تقسیم بندی اقتصاد به خرد و كلان ، اقتصاد خرد محدودهای از علم اقتصاد است كه در آن به تجزیه و تحلیل رفتارهای اقتصادی انفرادی و مسائل مربوط به پدیده های اقتصادی غیر كلی می پردازد. در مقابل ، اقتصاد كلان مطالعه ی پدیده های كلی اقتصاد است.

به طور مثال ، تجزیه و تحلیل رفتار انفرادی مصرف كنندگان یك كالا یا خدمت خاص، و یا تجزیه و تحلیل تصمیم گیری انفرادی تولید كنندگان یك كالا یا خدمت در مورد میزان تولید و قیمت آن ، در تئوری اقتصاد خرد مورد مطالعه قرار می گیرد. همچنین تجزیه تحلیل سطح اشتغال و میزان دستمزد نیروی كار در یك بنگاه (یا صنعت) خاص، از موضوعات مورد بحث در اقتصاد خرد است . در مقابل ، تجزیه و تحلیل سطح تولید برای برای كل اقتصاد ، یا سطح متوسط دستمزد كارگران شاغل در سطح ملی و یا مطالعه وضعیت سطح قیمت ها در كل اقتصاد در محدوده ی مطالعه ی اقتصاد كلان است.

اقتصاد كلان را نیز می توان چنین تعریف كرد: اقتصاد كلان عبارت از شناخت پدیده های كلان اقتصادی آگاهی یافتن از روابط بین پدیده های كلان یا كلی اقتصادی است.

سیاست گذاری دولت ها معمولا به دو دسته تقسیم می شوند . دسته ای از سیاست ها كوتاه مدت و دسته ای دیگر بلند مدت هستند. به طور مثال از سیاست گذاری های كوتاه مدت كلان اقتصادی می توان از سیاستهایی ناكه در چار چوب بودجه ی سالیانه ی دولت قرار می گیرند . در كنار اینگونه سیاست گذاری های كوتاه مدت ، سیاست های بلند مدت در قالب برنامه های دولت ( مثلا پنج ساله) قرار دارند. اگر در مسیر حركت در بلند مدت ، اقتصاد با مشكلاتی مواجه شود و یا بعضی از اهداف قبلی در شرایط جدید زائد به نظر آیند، تجدید( تغییر) سیاست ها ی گذشه ضروری خواهد بود . كه این همان تصحیح سیاست ها و تصمیمات اقتصادی گذشته است.

اهمیت اقتصاد كلان و موضوعات مورد بحث در آن
اگر چه اقتصاد خرد نقش پر اهمیتی در تحلیلهای اقتصادی بازی می كند و اقتصاد كلان نیز بیش از هفت دهه نیست كه به صورت شاخه ای مجزا از علم اقتصاد در آمده است ، اما در همین مدت نسبتا كوتاه اقتصاد كلان جایگاهی ویژه در مباحث تئوریك پیدا كرده است . از طرف دیگر، شاید بتوان گفت كه یكی از دلائل اهمیت اقتصاد خرد آن است كه باعث درك بهتر مطالب اقتصاد كلان و كمك به حل مسائل آن می نماید.

تكته قابل ذكر دیگر آن است كه چون اقتصاد كلان مطالعه ی متغییرهای اقتصادی در سطح كل یا جامعه است و از طرفی مسائل اقتصادی در سطح جامعه در بسیاری موارد ابعاد غیر اقتصادی ، به خصوص اجتماعی- سیاسی و حتی بین المللی به خود میگیرد ، بنابراین مطالعه ی اقتصاد كلان از این نظر نیز اهمیت دارد.
شکست مذاکرات سازمان تجارت جهانی بر سر کشاورزی

معترضین به تصمیمات سازمان تجارت جهانی می گویند به اعتراض ادامه خواهند داد
پیش نویس اعلامیه سران کشورهای شرکت کننده در مذاکرات بازرگانی در هنک کنگ نشان می دهد که در مورد تعیین تاریخ دقیقی برای پایان دادن به یارانه های صادراتی مرتبط با کشاورزی، توافقی حاصل نشده است.
در همین حال بر اساس گزارشهای رسیده پلیس با تظاهرکنندگان درگیر شده است و نیروهای پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از گاز اشک آور و آب پاش با فشار استفاده کرده است.

آمریکا و کشورهای در حال توسعه می خواستند سال 2010 برای پایان یارانه ها تعیین گردد ولی اتحادیه اروپا بر این عقیده بود که تا هنگامی که پیشرفت هایی از سایر جهات صورت نگرفته با این درخواست مخالفت خواهد کرد.
ولی در پیش نویس اعلامیه از کشورهای ثروتمند خواسته شده که یارانه های صادراتی برای پنبه را در سال 2006 حذف کنند تا به تولید کنندگان افریقای غربی کمک شود.

با این وجود، تعهدات برای بازکردن بازارهای خدمات به قوت خود باقی است اگرچه برخی از کشورهای درحال رشد از این موضوع شکایت کرده بودند.
بسیاری از این گونه کشورها احساس می کنند که برای اینکه اجازه رقابت خارجی در زمینه صنایع خدماتی را بدهند آنها را تحت فشار قرار داده اند.
برخی دیگر از کشورها هم احتمالا از فقدان پیشرفت در زمینه طرحی که به آنان اجازه دسترسی آزاد و بدون پرداخت عوارض به صادرات کشورهایی را می دهد که در پایین ترین سطح توسعه قرار دارند، تاخشنود خواهند شد.
گفتگوها قرار است یکشنبه، 18 دسامبر، پایان یابد ولی نمایندگان برخی از 149 کشور شرکت کننده در اجلاس تهدید کرده اند که در صورتی که نگرانی های آنان رفع نشود مذاکرات را ادامه نخواهند داد.

اتحادیه اروپا با تعیین تاریخ برای پایان به دادن به یارانه های صادراتی در زمینه کشاورزی مخالفت می کند.اتحادیه اروپا چون مصرف کننده اصلی است می خواهد مطمئن شود که مقررات تازه ای برای جلوگیری از سایر کارها مانند استفاده از کمک های غذایی برای مقاصد بازرگانی، وضع شود.
به نظر تحلیلگران چنانچه نمایندگان شرکت کننده در اجلاس کنونی نتوانند در مذاکرات خود در مورد حداقل یک پیمان تجاری محدود توافق کنند این ناکامی یک ضربه جدی به اعتبار سازمان تجارت جهانی وارد خواهد کرد.

بیش از یکصد کشور در حال توسعه در جریان اجلاس سازمان تجارت جهانی در هنگ کنگ متحد شده اند تا برای دسترسی به بازارهای کشورهای غنی فشار بیاورند.
کشورهایی از جمله برزیلف هند و چند کشور آفریقایی می گویند در اجلاس جاری محور مشترکی را برای مذاکره دنبال خواهند کرد. سلسو آموریوم، وزیر خارجه برزیل، اعلام کرد: “این لحظه ای تاریخی و نوعی انقلاب در سازمان تجارت جهانی است.”

در حال حاضر مذاکرات برسر درخواست کشورهای فقیر برای توقف پرداخت یارانه در کشورهای ثروتمند به بن بست رسیده است. تنش میان آمریکا و اتحادیه اروپا نیر بالا گرفته است و هر دو طرف اصرار می کنند که دیگری باید برای کسب توافق درباره آزاد سازی تجارت امتیاز بدهد.
مقامات اتحادیه اروپا حاضر نشده اند سال 2010 را برای توقف یارانه های صادراتی خود تصویب کنند و آمریکا بر سر یارانه پنبه نیز کوتاه نیامده است.
کشورهای در حال توسعه در بیانیه ای قول دادند “مذاکراتشان را تشدید کنند تا بتوان به نتیجه ای همسو با دستورکار توسعه خواهانه دور مذاکرات دوحه به توافق رسید.”

این نخستین باری است که این همه کشور در حال توسعه بیانیه ای مشترک در اجلاس سازمان تجارت جهانی منتشر می کنند.
پیشتر وزیر تجارت و صنعت آفریقای جنوبی اعلام کرده بود که کشورهای ثروتمند برای در قبال پیشرفت برای کاهش یارانه های زراعی از کشورهای در حال توسعه امتیاز گزافی می طلبند.

گروه 20 کشورهای غنی تر در حال توسعه می خواهد تجارت فراورده های کشاورزی بخصوص در اتحادیه اروپا اصلاح شود.
برزیل، هند، چین و آفریقای جنوبی، از اعضای این گروه، عقیده دارند تعرفه ها و یارانه های پایین تر کشاورزی به اعضای سازمان تجارت جهانی کمک می کند تا فرآورده های بیشتری به کشورهای ثروتمند صادر کند.

غیر از گروه 20 سایر کشورهای در حال توسعه بخصوص آفریقایی ها می ترسند کاهش عمومی موانع تجاری به لغو توافقنامه های رجحان آمیزی کنونی آنها بیانجامد.
بنین، بورکینافاسو، چاد و مالی می خواهند یارانه هایی که کشورهای ثروتمند به پنبه کاران خود می پردازند، متوقف شود.
بررسی روش های اقتصادی کاهش ضایعات محصولات کشاورزی

چكیده:
موضوع بحث انگیز روند افزایشی ضایعات مواد غذایی، یكی از چالشهای جدی اكثر كشورها به ویژه، كشورهای در حال توسعه است، سیاستمداران و اندیشمندان مجامع علمی در جهان سوم درصدد برآمده اند برای كاهش ضایعات محصولات كشاورزی در مراحل كاشت، داشت و برداشت و مراحل توزیع و مصرف چاره اندیشی كنند. بر همین اساس ضرورت دارد به خط مشی سیاست كلان، راهكارهای عملی و اجرایی جهت جلوگیری از ضایعات از جانب دولت و نیز بالا بردن سطح آگاهی عمومی در كاهش ضایعات اهمیت داده شود.

در این مقاله همچنین مسایل مبتلا به مراحل كاشت، داشت و برداشت و نیز مرحله مصرف، تاثیر ضایعات در قیمت غذایی كشور، اثر فرسودگی ماشینهای كشاورزی در افزایش ضایعات، حمایت از كشاورزان در جهت افزایش بهره وری، اصلاح نظام خرید تضمینی، بسته بندی، خود كفایی در غلات در افق ده ساله، سهم كشاورزی در عوامل تولید ملی و ارزش تولید در اقتصاد ملی تجزیه و تحلیل شده است.

در بخش دیگری از مقاله برنامه كنار گذاری كشت محصول (Set aside)، سیاستهای كاهش هزینه مبادله (Transaction cost)، كاهش یارانه بعضی از محصولات غذایی، بكارگیری مناسب خرید تضمینی، افزایش كیفیت بسته بندی، كاهش ضایعات از طریق بازاریابی مناسب (كارایی سیستم بازاریابی و ضایعات در سیستم بازاریابی) و نقش مجموعه فعالیت های بازاریابی، وظیفه متخصصین بازاریابی و پرهیز از دور باطل تولیدات نامناسب، نقش بازاریابی نامناسب و در افزایش ضایعات مورد بحث قرار گرفته است. با توجه به اهمیت استراتژیك بخش كشاورزی در ارزش تولید ناخالص كشور و ارزش صادرات غیر نفتی و اشتغال كشور كاهش ضایعات می تواند علاوه بر افزایش عملكرد محصولات زراعی و باغی، در ایجاد اشتغال، توسعه صادرات غیر نفتی و ایجاد امنیت غذایی از اهمیت بالایی برخوردار است.

لغات كلیدی: كاهش ضایعات، امنیت غذایی، اصلاح نظام خرید تضمینی، برنامه كنار گذاری كاهش هزینه مبادله، كیفیت بسته بندی، بازاریابی مناسب
مقدمه:
یكی از سیاستهای جدی دولتها در امر امنیت غذایی، كاهش ضایعات غذایی است و از طرف دیگر سازمان FAO راههایی را برای جلوگیری از ضایعات مواد غذایی به مسئولان كشاورزی و تأمین كنندگان موادغذایی دولتهای عضو، ارائه داده است.

موضوع با اهمیتی كه دولتمردان هر كشوری باید درنظر بگیرند تعیین خط مشی كلان در رابطه با كاهش ضایعات می باشد و بعد از تعیین خط مشی و سیاست كلان بایستی مسئولیتها و وظایف، سازمانهای خصوصی و دولتی مشخص و تعیین شود. در این راستا باید دو راه حل در نظر گرفته شود. راه حل اول مربوط به بالا بردن سطح آگاهی عمومی در كاهش ضایعات از طریق روشهای جلوگیری از ضایعات می باشد. البته این راه حل در روند درازمدت ثمردهی خواهد داشت. راه حل دوم مربوط به تدوین سیاستها از طرف دولتها می باشد. اجرای این سیاستهای بعد از تدوین اثرگذاری سریعتری در كاهش ضایعات خواهد داشت. بطور مثال كاهش سوبسید نان از طرف دولت می تواند سریعاً بر مصرف نان تأثیر گذارد.

تأكید بر دو راه حل فوق به علت افزایش جمعیت و كاهش منابع طبیعی، امكانات و منابع محدود می باشد و پاسخگویی به نیاز غذایی افراد بتدریج از جانب مسئولان دولتی مشكل می شود، غذا و امنیت غذایی نه تنها وجه اقتصادی – اجتماعی دارد، بلكه به تازگی چهره سیاسی گرفته و به عنوان ابزار سیاسی مورد استفاده كشورهای صنعتی قرار می گیرد.

با توجه به شرایط فعلی اقتصاد و كاهش درآمد ارزی در كشور باید، از امكانات استفاده بیشتری كرد، تا تولیدات را افزایش داد و از بند واردات رها شد و نهایتاً از هدر رفتن ارز جلوگیری كرد.
در این مقاله هدف بر این است، اهمیت جلوگیری از ضایعات بیشتر شكافته شود و نیز روشهای اقتصادی جلوگیری از ضایعات مورد تجزیه و تحلیل و بررسی قرارگیرد و در پایان پیشنهادات و نتایج ارائه خواهد گشت.

مروری بر مطالعات انجام یافته درخصوص ضایعات محصولات كشاورزی

مهمترین مطالعات انجام شده در مورد ضایعات نان را می توان به صورت ذیل بیان نمود:
1- «قیمت تعادلی نان»، محسن محسنین، (1373). سازمان تحقیقات،‌آموزش و ترویج كشاورزی.

در این تحقیق كه هدف از آن تعیین قیمت تعادلی نان بود، 55 نانوایی (تافتونی، بربری، لواشی، سنگكی و نواری) و 528 خانوار معمولی ساكن در تهران از لحاظ مصرف و ضایعات نان مورد بررسی قرارگرفته اند. بررسی های انجام شده نشان می دهد كه ارتباط ضعیفی بین مجموع مخارج و مقدار مصرف سرانه نان وجود دارد و میزان ضایعات برابر 5/12 درصد مقدار خرید نان است. بیشترین ضایعات، در خانوارهای كم درآمد دیده شده و با افزایش تعداد افراد خانوار درصد ضایعات نیز افزایش می یابد. همبستگی ضایعات سرانه با تحصیلات و سن همسر منفی است.

2- «گزارش نتایج كیفی و ارزش نانوایی ارقام گندم كلیه نقاط ایران» (1367) پرویز ایرانی، موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، واحد تكنولوژی شیمی و غلات، كرج.
در این تحقیق 5231 نمونه از بذور كلیه نقاط ایران مورد آزمایش قرار گرفتند و از نتایج آن می توان گفت كه در انتخاب ارقام گندم باید از ارقامی كه دارای مقطع آردی هستند خودداری نمود و بیشتر گندم با دانه های شیشه ای را برگزید. چون دانه های آردی اكثراً از كیفیت ضعیف تری برخوردارند و به دلیل ایجاد حالت چسبندگی، مشكلات زیادی را در امر آسیاب كردن به وجود می آورند، خسارت آفت سن و مرض فوزاریوم، روی گندم های دانه نرم، بیشتر بوده و كیفیت نانوایی آنها را كاهش می دهد. در ضمن سایر نتایج تحقیقات نشان داد كه برای تهیه نان مرغوب، آرد باید حداقل یك تا دو ماه برای ادامه فعل و انفعالات و استراحت در سیلو باقی بماند و درضمن باید سه مرحله اصلی (بهم زدن خمیر، زمان تخمیر و مرحله پخت) كاملاً رعایت شود.

3- موضوعی تحت عنوان جلوگیری از ایجاد ضایعات در محصولات فاسد شدنی كه ناشر آن سازمان FAO است توسط علیرضا قدیمی با همكاری منصور عباس آبادی در سال 1379 در گروه پژوهشی استراتژیهای ملی و كشاورزی پایدار موسسه پژوهشهای برنامه ریزی و اقتصاد كشاورزی ترجمه شده است. در این مقاله به موضوعاتی همچون اهمیت محصولات فاسد شدنی، عوامل مرتبط با سیستمهای پس از برداشت و محصولات ریشه ای و غده ای اشاره شده است. در این گزارش بیشتر بر روی روشهای فنی جلوگیری از ضایعات، روشهای انبارداری و سردخانه ای، جلوگیری از ضایعات و روشها و طریقه حمل و نقل تأكید گردیده است.

4- در زمینه ضایعات مقاله دیگری تحت عنوان «تعیین و ارزیابی اقتصادی گندم در زمان برداشت و خرمنكوبی در مناطق هرات، مروست و ابركوه استان یزد» در سال 1376 توسط محمود حمیدنژاد و بقیه بررسی شده كه در فصلنامه شماره 34 موسسه پژوهش های برنامه ریزی و اقتصاد كشاورزی در تابستان 1380 انتشار یافته است این مقاله به نحوه سیاستگذاری و برنامه ریزی مناسب در زمینه كاهش ضایعات محصول گندم منوط به فراهم بودن آمار و اطلاعات مربوط بر میزان و ارزش ضایعات این محصول در مراحل مختلف تولید تا مصرف می باشد، پرداخته است و همچنین عوامل موثر بر آن را در هر یك از مراحل بررسی نموده است بخش اول این تحقیق به تعیین میزان ضایعات گندم در زمان برداشت و خرمنكوبی در استان یزد پرداخته و بخش دوم به ارزیابی اقتصادی این ضایعات اختصاص یافته است.

اینک شما با جستجوی عبارت مقاله نقش ترويج کشاورزي در اقتصاد وارد این سایت شده اید جهت مشاهده توضیحات بیشتر در این خصوص روی لینک ادامه مطلب کلیک فرمایید.
مقاله نقش ترويج کشاورزي در اقتصاد