مقاله روابط محلي و حقوق همسايه

 مقاله روابط محلي و حقوق همسايه

… دانلود …

مقاله روابط محلي و حقوق همسايه دارای 10 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله روابط محلي و حقوق همسايه کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله روابط محلي و حقوق همسايه،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله روابط محلي و حقوق همسايه :

روابط محلی و حقوق همسایه

خانواده فطری‌ترین و اصلی‌ترین نهاد اجتماعی انسان است. در واقع همه نهادهای اجتماعی دیگر به عنوان ضرورتی برای حفظ حریم و كیان خانواده‌ها پدیدار گشته است.
معنا و مفهوم “محله” همیشه تداعیگر وجود زنجیره‌ای از خانواده‌ها با بسیاری از ویژگی‌ها و بازخوردها و ارزشهای فرهنگی نسبتاً مشابه در حطیه جغرافیایی با بافت و محدوده مشخص می‌باشد.
معنا و مفهوم اصلی همسایه و همسایگی نیز در قلمرو یك محله و در كنار خانواد

ه قابل تعریف و تبیین می‌باشد.
از یك نگاه، “محله” می‌تواند خود یك “قریه”، “دهكده” و یا “شهرك” باشد. زمانی كه وسعت یك محله به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد، شاهد پدیدآیی و تولد واژه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و مفاهیمی همچون “پایین محله” “بالا محله” “محله اصلی” محله جدید” و نظایر آن می‌شویم.
در بررسی تحلیلی مفهوم “محله” آنچه كه توجه به آن از اهمیت و ارزشمندی فوق‌العاده‌ای برخوردار است، مبانی روان‌شناختی و اجتماعی “محله” است و آن هم عمدتاً از مؤلفه فوق‌العاده حساس و نقش‌آفرینی همچون “همسایه” نشأت می‌گیرد.
به سخن دیگر توجه به محله و بها دادن به قلمرو محله در واقع احیا، تقویت و پاسداری از حریم ارزشی و حقوقی “همسایه” و روابط عاطفی – اجتماعی ناشی از آن است.
دامنه و گستره همسایگی كه اصلی‌ترین مؤلفه‌های یك محله است بسیار فراخ و ارزشمند است. در برخی از متون اسلامی آمده است كه از چهار طرف خانه‌ها تا چهل خانه همسایه، تلقی می‌گردند1
مولای متقیان علی علیه‌السلام در بخشی از آخرین كلامشان در وصیتی كه در بستر شهادت برای فرزندان خود حسن و حسین علیهم‌السلام می‌فرمایند بعد از توصیه بر نظم و تر

تیب در زندگی، تألیف قلوب و رسیدگی به امور یتیمان، قبل از سفارش و تاكید بر قرآن و نماز و زیارت خانه خدا در ارتباط با رعایت حقوق همسایگی در محله‌ای كه آدمی زندگی می‌كند چنین متذكر می‌شوند: “خدا خدا را مواظب همسایگان باشید كه پیامبر خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم خیلی در مورد همسایگان سفارش نموده‌اند، پیامبر خدا، آنقدر در مورد رعایت حقوق همسایگان سفارش می‌فرمودند به گونه‌ای كه ما می‌پنداشتیم رسول خدا برای همسایگان نیز ارثی معین خواهند فرمود2
آری، در منظر مفاهیم و ارزشهای اسلامی رعایت حقوق همسایگی، حرمت، تكریم و حمایت از همسایگان فوق‌العاده مهم و اساسی است. و “محله” یعنی وجود جمعی

از خانواده‌هایی كه در جوار هم ساكن هستند (همسایه هم هستند) و نسبت به همدیگر حقوق متقابلی دارد و از یك روابط مطلوب عاطفی و اجتماعی خوشایندی برخوردارند و همه زیبایی و ارزشنمدی ” محله” نیز از چنین نگرش مثبت و روابط متعالی و پویا و اعتماد متقابل بین خانواده‌ها (همسایه‌ها) سرچشمه می‌گیرد.

در مضامین اسلامی در هر محله‌ حق همسایگی را حق جوار3 می‌گویند. همان‌گونه حقوقی بین والدین و فرزندان به سبب خویشاوندی و نزدیكی مقرر است. برای همسایگان نیز حق ثابتی است كه از آن به عنوان حق جوار یاد می‌كنند. این حقوق برای همه همسایگان محله اعم از مسلمان و غیرمسلمان محفوظ است.
پیامبر خدا صلی الله علیه و آله

فرمودند4: همسایگان شما به سه گروه تقسیم م

ی‌شوند: همسایه‌ای كه نسبت به شما یك حق دارد، همسایه‌ای كه نسبت به شما دو حق دارد و همسایه‌ای كه برایش سه حق محفوط است. اما آن همسایه‌ای كه نسبت به شما سه حق دارد، همسایه‌ مسلمانی است كه از خویشان و نزدیكان شماست. چرا كه او حق همسایگی، حق مسلمانی و حق خویشاوندی دارد. همسایه‌ای كه نسبت به شما دو حق دارد، همسایه مسلمانی است كه با شما قرابت خویشاوندی ندارد. از برای او حق مسلمانی و حق برادری كه حق اسلام است محفوظ است، آن همسایه‌ای كه یك حق بر گردن شما دارد همسایه‌ای است كه مسلمان نیست، اما حق همسایگی نسبت به شما دارد، یعنی اگر همسایه شما غیر مسلمان هم باشد نسبت به شما حق همسایگی دارد.”
همچنان پیامبر خدا صلی الله غلیه و آله فرموده‌اند5: « با همسایگان خود (مسلمان و غیرمسلمان) به نیكی رفتار نمائید تا مسلمان بمانید، هر كه روزه می‌گیرد و شبها به عبادت می‌پردازد لیكن همسایگان خود را اذیت می‌كند نمی‌تواند خود را مسلمان بنامد و جایگاهش جهنم است.»
در ارتباط با جایگاه، منزلت و ارزشمندی و حقوق حقه همسایگان معصومین علیهم‌السلام بسیار تأكید فرموده‌اند كه در این مقال مجال نقل آنها نمی‌باشد و فقط به سخنی از امام صادق6 علیه‌السلام بسنده می‌شود كه فرمودند: خوشرویی و نیكویی و مراوده مطلوب با همسایگان باعث افزایش طول عمر و آبادی و رونق محله می‌گردد و از ما نیست كسی كه با

همسایه خود رفتار نیكو و پسندیده نداشته باشد.
آری هنگامی كه در محله‌ای همه خانواده‌ها حقوق عاطفی و اجتماعی یكدیگر را به عنوان حقوق محبت هم جواری رعایت می‌كنند، به سادگی و سهولت آثار نشاط، پو

یایی، سلامت روانی و بالطبع سرزندگی و اندیشه آبادانی و توسعه ملاحظه و مشاهده می‌گردد.
متأسفانه یكی از پیامدهای فرایند جهانی شدن، تعمیم و تحمیل فرهنگ خود مدارانه و منفعت جویانه غربی سستی پیوندهای عاطفی ـ اجتماعی همسایگی و دلبستگی‌های محله‌ای است به گونه‌ای كه، به تدریج شاهد فروپاشی همبستگی زیبا و سنتی همسایگی و از بین رفتن تعلقات محله‌ای می‌شویم.
سستی ارزشهای نظام خانواده، سردی روابط بین همسران و خلأ ارتباطی بین والدین و فرزندان، وابستگی افراطی و اعتیادگونه به فرآورده‌های الكترونیكی، شبكه‌های ماهواره‌ای، ارتباطات اینترنتی و دوستی‌های مجازی و شیوع روز افزون اعتباد روانی در بین نسل جدید، از جمله مواردی هستند كه پیوندهای عاطفی و اجتماعی همسایگان را به حداقل رسانده و بعضاً هم جواری برخی از خانواده‌ها به مشابه استقرار سلسله كوههای یخی در كنار هم می‌باشد.
اگر فرایند جهانی شدن و یا مفهوم تحقق جامعه جهانی به معنای قربانی شدن حیات پویا و نشاط‌آور جامعه‌های محلی ‌باشد باید در سلامت و صلابت آن كاملاً تردید نمود. چرا كه جامعه جهانی زمانی می‌تواند به معنای واقعی آن محقق گردد كه زنجیره‌هایی از جامعه‌های پویای محلی، متشكل از خانواده‌های متعادل و متعالی بستر اصلی آن را پدید آورد.
جامعه محلی می‌تواند با تقویت پیوندهای عاطفی و ارتباطی و روابط متقابل محبت‌آمیز بین خانواده‌ها و همسایه‌ها و هم محلی‌ها، مهارتهای اجتماعی و احساس خودارزشمندی را بین نوجوانان و جوانان افزایش داده و از آسیب‌پذیرهای فردی و گروهی و گسست نسلها پیشگیری نماید.

“جامعه محلی” ؛ در سایه وجود روابط مطلوب و دوست داشتنی با همسایه‌ها، تعلقات عاطفی و منطقی خانواده‌ها، تقویت احساس حمایت جمعی و تعامل و تعاون گروهی بر پایه شناخت و اعتماد متقابل نه تنها انگیزه مشاركتهای محله‌ای را فراهم می‌نماید، بلكه زمینه رشد شخصیت مطلوب اجتماعی، احساس خودارزشمندی داشته باشد و مهارتهای بین فردی و هویت فردی و ملی نوجونان و جوانان را هموار نموده و احساس امنیت خاطر و بهداشت روانی هم محلی را به مطلوبترین روش تأمین می‌نماید.

در اینجا توجه به نكته‌ای می‌تواند حائز اهمیت باشد، ممكن است برخی به این باور باشند كه در عصری كه در فرایند جهانی شدن قرار داریم و كشورهای مختلف در اندیشه یكپارچه شدن می‌باشند و خط مرزهای جغرافیایی روز به روز كمرنگ می‌شوند، چرا باید به جای جهانی شدن به ” محله” و توسعه ‘محله‌ای” بیندیشیم؟
و همه سخن این است كه در فرایند جهانی شدن، جامعه‌ای می‌تواند بیشترین نقش آفرینی را داشته باشد كه از بیشترین فراورده‌های برتر فنی و اقتصادی و غنی‌ترین اندیشه فرهنگی برخوردار باشد. و جامعه‌ای می‌تواند به چنین شایستگی نایل آید كه كارگزاران آن به موازات طراحی و برنامه‌های كلان كشوری و طرحهای جامع شهری، به توسعه و تحول “محله‌‌ها” كه حریمی از زنجیره‌ای از خانواده‌های متعادل و متعالی، پویا و مستحكم می‌باشد. اندیشه و عمل نماید.
به سخنی دیگر در فرایند جهانی شدن، ” انسان جهانی” زمانی می‌تواند به دور از اضطراب و افسردگی، اعتیاد و پریشانی، و دغدغه و نگرانی نقش و رسالت ماندگار خود را ایفا نماید كه از شخصیتی پویا و مولد برخوردار بوده و با غنی‌ترین احساس خود ارزشمندی و قوی‌ترین هویت فرهنگی، بیشترین وابستگی و احساس تعلق عاطفی را به “جامعه” و ” محله” و خانواده خود داشته باشد.
از همین رو تعلقات ” محله‌ای” یعنی تقویت تعلقات خانوادگی، یعنی متعهد ماندن به حقوق همسایگی و همجواری در این نگاه “انسان موفق جهانی” كسی است كه جهانی بیندیشد به” جهانی شمولی فرهنگ و ارزشهای خود” باور داشته و در تقویت و تعمیم آن بكوشد، “محلی عمل كند7” و تعاملات حقه همسایگی را تجربه نماید و سكوی پرورش و رشد تحول خود یعنی كانون خانواده را همواره گرم و صمیمی، آرام‌بخش، متعادل و متعالی نگه دارد.
بدون تردید یكی از دلایل شیوع و فراوانی قابل ملاحظه اختلالات روانی در بین نسل جوان خلأ عاطفی، ناامنی درونی و فقر انگیزه‌های ارتباطی می‌باشد. مطابق آمارها

ی رسمی بین‌المللی بیش از 50 درصد از تخت‌های بیمارستانهای غالب ك

شورهای غربی از جمله آمریكا اختصاص به بیماران روانی و معتادان الكترونیكی دارد8
و در این میان بالاترین درصد بیماران روانی مربوط به شهرهای بزرگ صنعتی است كه ارتباطات عاطفی ـ اجتماعی و تعاملات مطلوب و رضایتبخش درون خانوادگی و روابط بین فردی و تعلقات همسایگی و محله‌ای فوق‌العاده كمرنگ و ناچیز می‌باشد.
در اینجا به چند مؤلفه مهم دیگر در قلمرو “محله” یا “جامعه محلی” كه شایسته و بایسته است در تقویت آنها تلاش هدفمندی صورت پذیرد اشاره می‌گردد.
الگوهای برتر محلی
وجود و حضور الگوهای محلی موفق و محبوب “محله‌ای” می‌تواند نقش موثر و پایداری در تقویت انگیزه‌های تلاش و رشد متعالی نوجوانان و جوانان محله داشته باشد. وجود الگوهای برتر اجتماعی محلی كه شناخت متقابل و ارتباط عاطفی و محبت‌آمیز بین ایشان و خانواده‌ها و هم محلی‌ها، به ویژه نوجوانان و جوانان وجود دارد، سرمایه ارزشمندی است كه می‌بایست به نحوه شایسته‌ای از آن بهره گرفت.
حضور مستمر الگوهای موفق و مقبول اجتماعی محله در كتابخانه‌های محله، مدارس، مساجد و انجمن‌های علمی و فرهنگی محله می‌تواند در جذب و هدایت فكری و رفتاری نوجوانان و جوانان تأثیر بسزایی داشته باشد.
به طور كلی الگوهای مطرح و مقبول اجتماعی در عرصه‌های مختلف می‌توانند در جهت بخشی فكری و تقویت انگیزه‌های تلاش نوجوانان و جوانان تأثیر بسزایی داشته باشند.
هر قدر الگوهای برتر اجتماعی، از منزلت والای اجتماعی برخوردار بوده و شخصیتی محبوب و مطلوب داشته باشند به همان میزان، مستقیم و غیر مستقیم نقش و رسالت بیشتری را در هدایت نگرش و بازخوردهای جوانان بر عهده خواهند داشت.
اما باید توجه نمود كه الگوهای محبوب اجتماعی همواره در شرایطی می‌توانند بیشترین تأثیر را در تكوین شخصیت و هدایت فكری نوجوانان و جوانان داشته باشند كه با ایشان در ارتباط مستقیم بوده و روابط عاطفی و اجتماعی خوشایند و دوست داشتنی متقابل بین آنهادر قلمرو خویشاوندی و یا همسایگی برقرار باشد.

لذا الگوهای محبوب اجتماعی بیشترین نقش را می‌توانند در تقویت انگیزه‌های تلاش و تحول شخصیت نوجوانان و جوانان هم محله‌ای خود داشته باشند. محله‌ای كه خانواده‌ها همدیگر را از نزدیك می‌شناسند و از تبار اقتصادی و اجتماعی مشابهی برخوردار بوده و اندیشه، رفتار و تلاششان در كوچه و خیابان و مدرسه و دانشگاه برای همدیگر بسیا

ر روشن است. از همین رو الگوهای مطلوب محله‌ای می‌توانند عینی‌ترین و قابل حصول‌ترین سرمشق و مقصد برای نوجوانان باشند.
شایسته و بایسته آن است كه همواره تمهیداتی فراهم گردد تا الگوهای محبوب اجتماعی در هر شغل و مقام و مسؤولیتی كه هستند، حضور پررنگتر و ملموستری در محله‌ای كه بدان تعلق دارند و دوران كودكی و نوجوانی و ریعان جوانی خود را در آن محله گذرانیده‌اند داشته باشند. مسلماً چنین حضور پربركتی در محله می‌تواند اثرات ارزشمندی را در پی داشته باشد9
آری نقش الگوهای اجتماعی كه نوجوانان و جوانان جامعه از طریق رسانه‌های عمومی ایشان را می‌شناسند و نگرش یك سویه نسبت به ایشان می‌یابند همواره در مباحث روان شناسی اجتماعی به عنوان یك پدیده مهم یادگیری و همانند سازی اجتماعی مورد توجه است، اما الگوها و سرمشق‌های اجتماعی محله‌ای كه نوجوانان و جوانان محله تعامل متقابل با آنها پیدا می‌كنند و روابط عاطفی و محبت‌آمیز بین ایشان وجود دارد بیشترین و پایدارترین نقش را در رشد و تحول مطلوب شخصیت نوجوانان محله ایفا می‌نمایند.
مساجد، حسینیه‌ها و هیأتهای محلی
بدون تردید وجود مساجد، حسینیه‌ها به ویژه هیاتهای محلی نقش بسیار ارزشمندی در اعتلای فرهنگی و آرامش روانی خانواده‌‌ها دارد. رهبران و مسؤولان “محله” می‌بایست بیشترین توجه را به این كانونهای متعالی داشته باشند.
در برخی از ماههای سال همچون ماه رمضان، ماه محرم، بسیاری از هم محلی‌های قدیمی برای شركت در مراسم ویژه رمضان و محرم به مساجد و حسینیه‌های محله قدیمی خود می‌روند كه وجود و حضورشان می‌تواند بسیار مغتنم باشد.
در واقع آبادانی، پویایی و تعالی مساجد و حسینیه‌ها و هیاتهای مذهبی منوط به حضور و رهبری فعال، موثر متواضعانه پیش نمازها و مسؤولان حسینیه‌ها و هیاتها و مشاركت قابل توجه هم محلی‌هاست.
برنامه‌ریزی جامع و مستمر امام جماعت و هیات مدیره مسجد برای حضور نوبتی (مثلاً هفته‌ای یكبار) گروهی از دانش‌اموزان مدارس “محله” در مسجد برای اقامه نماز ظهر و عصر همراه با استقبال صمیمانه امام و خادمان مسجد و پذیرایی ساده و محبت‌آمیز از ایشان می‌تواند پیوند مسجد و مدرسه محله را متبرك و ناگسستنی نماید. پر واضح است چنین ارتباط زیبایی بین امام مسجد و نوباوگان و نوجوانان، زمینه پرورش احساس مذهبی كودكان و نوجوانا را مضاعف می‌نماید.
اتخاذ تدابیر لازم در ارائه خدمات مشاوره‌ای توسط متخصصان متعهد در مركز مشاوره مسجد محله می‌تواند فوق‌العاده موثر و ثمربخش باشد.
بدیهی است در برخی از مناسبتهای ویژه دعوت از الگوهای اجتم

اعی محله توسط امام جماعت یا هیات امنای مسجد محله برای شركت در برخی از برنامه‌های ویژه می‌تواند زمینه حضور پرشور جوانان را در مساجد محله مضاعف نماید.
انجمن فارغ‌التحصیلان دانشگاهی داخل و خارج از كشور ” محله”
تاسیس تقویت و حمایت انجمن هم محلی‌ها و بچه محل‌هایی كه توانسته‌اند در رشته‌‌های مختلف تحصیلی از دانشگاههای داخل و خارج از كشور با مدرك تحصیلی حداقل كارشناسی فارغ‌التحصیل شوند، می‌تواند آثار علمی ـ فرهنگی فوق‌العاده‌ای به همراه داشته باشد.
چنین انجمنی نه تنها تشكل ارزشمند جمع قابل توجهی از صاحبان فكر و اندیشه

و تلاش و تخصص را فراهم می‌نماید، بلكه حلقه پر مودتی از یاران و همدلان و ت

لاشگران را به نمایش می‌گذارند كه در همسایگی هم رشد كرده، در مدارس مشابهی حضور داشته و خانواده و تبار اقتصادی ـ اجتماعی و خصیصه‌های اخ

لاقی و رفتاری همدیگر را به خوبی می‌شناسند.
این انجمن پر مهر و مودت علمی و فرهنگی محله می‌تواند در توسعه فرهنگی ـ اجتماعی محله نقش بسزایی داشته باشد. فقط مسأله آن است كه كارگزاران فهیمی از مدیریت شهری در شكل گیری این قبیل از انجمن‌ها همت نماید.
مثلاً شهردار منطقه با یك طراحی و برنامه‌ریزی جامع و هماهنگی و همفكری و همراهی مسجدی‌ها و كسبه یكی از محله‌های ذیربط و بهره‌گیری از برخی از روزنامه‌های شهری می‌توانند فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و به ویژه افراد شاخص و موفق علمی، فرهنگی ” محله” را شناسایی نماید.
با دعوت از چند تن از شاخص‌ترین ایشان در سطح كشور و برگزاری جلسات توجیهی، هسته اولیه انجمن هم محلی‌های فارغ‌التحصیل دانشگاهی را تشكیل داد.
بدیهی است در كنار انجمن محلی بسیار ارزشمند علمی و فرهنگی ه

م محلی‌های فارغ‌التحصیل دانشگاهی، تاسیس و تقویت و حمایت انجم

ن‌‌های محلی دیگری همچون انجمن فارغ‌التحصیلان دبیرستان محله، انجمن هنرمندان محله، سینمای محله، انجمن ورزشكاران محله، انجمن فرهنگی محله یا فرهنگستان محله می‌تواند در توسعه فرهنگی ـ اجتماعی محله بسیار مهم و نقش آفرین باشد.
انجمن دانش‌افزایی نوجوانان و بزرگسالان محله می‌تواند بستر بسیار ارزشمندی برای برگزاری كلاسهای آموزشی برای دانش‌آموزان محله و دانش افزایی تخصصی بزرگسالان محله، مثل برگزاری كارگاههای آموزشی ویژه و داوطلبان ازدواج، زوجهای جوان، مادران كودكان پیش دبستانی و نظایر آن باشد. این انجمن می‌تواند یكی از ثمرات ماندگار و پربركت انجمن دوستان هم محلی فارغ‌التحصیل دانشگاهی داخل و خارج از كشور باشد.
علاوه بر نقش فعال انجمن دانش افزایی نوجوانان و بزرگسالان محله، تاسیس و تقویت انجمن اولیاء و مربیان محله با حضور نمایندگان بصیری از اولیاء دانش آموزان در پایه‌های مختلف تحصیلی و مدیران مدارس و نمایندگان از جمع پربركت معلمان محله می‌تواند به صورت فعال و مؤثر در هدایت نظام تعلیم و تربیت و تدوین برنامه‌های جامع آموزش و پرورش برای دانش‌آموزان محله بسیار مؤثر باشد.
خانه قرآنی نوباوگان محله
تاسیس و تقویت مجموعه پروزشی بسیار ارزشمند ویژه كودكان سنین پیش دبستانی محله به نام خانه قرآن نوباوگان محله با همكاری انجمن‌های علمی، فرهنگی محله و جمعی از والدین بصیر و فهیم، و وجود مربیان مهربان و عاطفی و منطقی و چهره گشاده و اتخاذ علمی‌ترین روشهای پرورش استعدادها و خلاقیت‌های كودكان می‌تواند بستر زیبایی برای شكوفایی وجود ارزشمند كودكان محله باشد.

افزون بر تاسیس تقویت و حمایت مستمر انجمن‌های علمی و فرهنگی محله، تاسیس واحدهایی همچون بانك قرض‌الحسنه محله، مركز بهداشت و مجتمع درمانگاهی محله، مركز كارآفرینی و اشتغال محله، مركز تولیدات، صنایع ویژه و تجارت محله، مركز عمران و توسعه محله می‌تواند نقش بسیار اساسی در توسعه اجتماعی ـ اقتصادی محله داشته باشد.
بدون تردید تاسیس، تقویت و حمایت از انجمن‌های علمی ـ فرهنگی محله‌ای و مراكز كارآفرینی و توسعه اقتصادی ـ اجتماعی محله، بهترین بستر برای امنیت اجتماعی محله و پیشگیری از آسیب‌پذیری‌ها فردی و گروهی بچه‌های محل خواهد بود. یقیناً در این رهگذر، تشكل كارآمد محلی مثل انجمن بررسی و نظارت بر سلامت و امنیت محله می‌تواند كاملاً موثر واقع گردد.
خلاصه سخن آن كه با عنایت به مبانی روان‌شناختی تعلقات محله‌ای، تعهدات اخلاقی و روانی به حقوق عرفی و اجتماعی همسایگی، دلبستگی‌های خانوادگی در حریم محله، پیوندهای عمیق و صادقانه دوستی با بچه محل‌ها، شایسته و بایسته آن است كه ه

مواره محور اصلی طراحی، تدوین و اجرای برنامه‌های توسعه پایدار فرهنگی ـ اجتماعی را ” خانواد‌ها” و “محله‌ها” با همه مؤلفه‌های خوشایند آن قرار دهیم و در این صورت بیشترین توجه به سلامت تعادل، تعالی خانواده‌ها، یعنی حلقه‌های ناگسستنی زنجیره محله‌ها و جامعه شهری و روستایی و جامعه جهانی مبذول خواهد شد.

پانوشت‌ها:
1 معارج السعاده ص 389
2 والله الله فی جیرانكم فانهم وصیه نبیكم مازال یوصی بهم قی ظننا

انه سیورتهم. (نهچ البلاغه 47)
3 معراج السعاده
4 نهج الفصاحه
5 معراج السعاده
6 نهج الفصاحه
7 از جمله شعارهای سازمان جهانی یونسكو در سالهای اخیر تكیه

بر همین باور بوده است كه جهانی بیندیشید و محلی عمل كنید: Think Globaly, Act Localy
8. سازمان جهانی بهداشت
9 اینجانب چندین سال پیش كه ریاست دانشگاه تهران را عهده‌دار بودم، همزمان به عنوان مشاور وزیر محترم وقت وزارت آموزش و پرورش در شورای معاونین وزارتخانه شركت می‌كردم؛ پیشنهاد نمودم كه هر سال در روز آغاز سال تحصیلی هر یك از معاونین و مشاورین وزیر در مدرسه‌ای حاضر شوند كه خودشان در آنجا درس خوانده‌اند. جناب آقای دكتر نجفی از این مساله بسیار استقبال نمودند. من با هماهنگی مسؤول محترم منطقه 17 به دبیرستان علوی (ذوقی سابق) در انتهای خیابان عباسی رفتم. دبیرستانی كه در آنجا سه سال درس خوانده بودم. حسب اتفاق معاون مدرسه هم از دوستان قدیمی من بود. بعد

از آنكه زنگ مدرسه به طور سراسری توسط رئیس جمهور محترم نواخته شد، دانش‌آموزان صف كشیدند و حضور اینجانب در مدرسه، توسط مدیر محترم دبیرستان به بچه‌ها اعلام شد. خیلی از بچه‌ها مرا می‌شناختند و راجع به وضعیت خانوادگی ما اطلاعات نسبتاً خوبی داشتند. من حدود 25 دقیقه با بچه‌ها محله قدیمی خودم صحبت كردم، از موقعیت منزل كوچكمان در كوچه بن‌بستی كه در شش متری دوم محل واقع بود سخن گفته، از بازیها و هم‌بازیها، از هیات و هم هیاتی‌ها، از همكلاسی‌ها و از معلم‌ها، از بقالی‌ها و سلمانی‌ها، از قدیمی‌ها و ریش‌سفیدهای محله صحبت كردم. چند نفر از بچه‌های موفق محله را كه

تحصیلات دانشگاهی را تمام كرده و مسؤولیتهای قابل توجهی در كشور داشتند به آنها معرفی كردم.
با چندین و چندین دانش‌آموز آشنا كه با پدران و برادر بزرگشان دوستی قدیمی داشتم صحبت كردم و جویای حال ایشان شدم. خلاصه كلام آن كه بچه‌های محله قدیمی مرا خوب می‌شناختند و دوست می‌داشتند كه ساعتها برایشان صحبت كنم، اما من رعایت حال معلمان را می‌كردم كه با چهره‌ای متفكرانه و محترمانه به رابطه من با بچه‌ها می‌نگریستند. به بچه‌ها گفتم كه در كنار بازیها و سرگرمیها، چگونه درس می‌خواندیم و چگونه با كم برقی و گاه بی برقی و با چراغ فانوس در خانواده هشت نفری در منزل كوچك كنار می‌آمدیم. از بچه‌ها خواستم در كنار بازی و تفریحات سالم، با اراده و غیرت و امید و توكل به خدا تلاش نمایند و من در دانشگاه تهران میزبانشان خواهم بود.
خلاصه كلام آن كه سال بعد در یك موقعیت خاصی، معاون محترم مدرسه مرا دید و با خوشحالی توصیف ناپذیر و در نهایت تعجب گفت: در پایان سال تحصیلی گذشته (سالی كه روز آغازش با بچه‌ محله‌ها صحبت كردم) افت تحصیلی، مردودی و تجدیدی بیش از 90 درصد كاهش یافته بود. باور این حقیقت كمی سخت است، اما آمار و ارقام شاهد انكار ناپذیری است بر نقش محله، تعلقات محله‌ای و ارتباط بچه محلها!

منابع و مآخذ
1 افروز، غلامعلی (1383) روان‌شناسی رابطه‌ها، انتشارات دانشگاه تهران چاپ سوم
2 پاینده، ابوالقاسم (1360) نهج‌الفصاحه، انتشارات جاویدان چاپ سیزدهم
3 رسول محلاتی، سیدهاشم (1377) غررالحكم و دررالحكم دفتر نشر فرهنگ اسلامی
4 سازمان بهداشت جهانی (2001) گزارش آماری سالیانه
5 شهیدی، سیدجعفر (1377) ترجمه نهج‌البلاغه انتشارات دفتر نشر فرهنگ اسلامی چاپ ششم
6 زینالی، سیدحسن (1372) چهل حدیث، ه

مسایه، انتشارات سازمان تبلیغات اسلامی
7 نراقی، ملااحمد (1350) معراج‌السعاده، انتشارات جاویدان تهران

اینک شما با جستجوی مقاله روابط محلي و حقوق همسايه وارد صفحه فروش فایل دانلودی مقاله روابط محلي و حقوق همسايه شده اید.

توضیحات کامل و اطلاع از ریز مطالب این فایل با کلیک روی دکمه ی ادامه ی مطلب

مقاله روابط محلي و حقوق همسايه